Pozor na klíšťata

Pozor na klíšťata
Začíná období, kdy se otepluje a psi a kočky tráví více času venku. Počátek jara je ale spojen i se zvýšeným výskytem klíšťat. Může se tak snadno stát, že si zvíře z procházky sebou domů přinese nejen únavu po venkovní aktivitě ale i nechtěného parazita, který může způsobit vážné onemocnění nejen u psů.
Když psi pobíhají venku, zejména ve vysoké trávě a v houští, snadno mohou narazit na klíšťata, která jsou po zimním období bez potravy a čekají na svou oběť. Začínají se poprvé projevovat po roztátí posledního sněhu a s prvním jarním teplem, samičky vylézají i na začátku března. Nejhorší část roku co se týče hojnosti výskytu klíšťat je v květnu a v září. Je proto důležité zahájit určitá opatření co nejdříve.

Možnosti ochrany psa

1) antiparazitní obojek
2) očkování
3) antiparazitní sprej
4) šampony
5) tablety

Co dělat, když už je klíště přisáté?

Natírat klíště před vytáhnutím různými oleji anebo krémy dávno neplatí. Sice dojde k jeho usmrcení z důvodu nemožnosti dýchat, možnost infekce hrozí ale i nadále. Je potřeba klíště vyndat co nejrychleji nejlépe do 24 hodin od jeho nalezení. Nejlépe nám k tomu poslouží pinzeta (tzv. krokodýlek), který lze zakoupit v jakékoli lékárně, drogérii anebo přímo u veterináře. Pokud nemáte pinzetu k dispozici, můžete využít jako první pomoci tzv. tužky versatilky. Při samotném vyndání klíštěte je zapotřebí ho správně uchopit a nezmáčknout ho příliš neboť hrozí jeho prasknutí a infikování kůže psa anebo osoby, která klíště odstraňuje. Klíště odstraňujeme vždy otáčením proti směru hodinových ručiček a dáváme si
pozor, abychom ho odstranili celé. Po vytáhnutí je potřeba ránu vydesinfikovat.

A co je vlastně klíště?

Je to roztoč (parazit) z řádu klíšťatovců, živící se krví lidí anebo zvířat. V Evropě jsou stále větším problémem a každý rok jejich počet roste. Je to přenašeč mnoha druhů onemocnění.

Druhy onemocnění

Ehrichióza - Postihuje bílé krvinky, příznakem je chudokrevnost a deprese, ztráta chuti k jídlu a krvácení.
Lymská borelióza – může postihnout jak psa, tak i člověka, projevu se příznaky chřipky a únavou, ztráty chuti k jídlu, horečky, otoků kloubů a ztuhlostí svalů. Při pozdním odhalení nemoci může dojít k závažným trvalým následkům.
Piroplazmóza nebo babezióza - infekce, která postihuje červené krvinky a ve vážných případech může vést ke kolapsu a orgánovým poruchám.

Chraňte proto své psy i sebe a po každé procházce psa důkladně zkontrolujte hlavně oblasti krku a uší.
Mohlo by vás zajímat