Alergie u psů

Alergie u psů

Alergie nepostihuje jen lidi, ale i jejich čtyřnohé přátele. Jedná se o reakci imunitního systému těla na cizí látky. Existuje několik různých druhů, které mohou postihnout Vašeho psa.

Druhy alergií u psů

U psů existuje poměrně málo různých typů alergií. Mezi ně patří například kožní alergie, potravinové alergie, nebo alergie na alergeny vyskytující se v životním prostředí. Mnohdy se mohou příznaky jednotlivých typů překrývat.

Kožní alergie

Kožní alergie, tzv. Alergická dermatitida, je nejčastějším typem alergických reakcí u psů. Dále existují tři hlavní příčiny kožních alergií:

1. Dermatitida (alergie na blechy)
2. Potravinové alergie
3. Environmentální alergeny

Alergická dermatitida blech je reakce na bleší kousnutí, kdy někteří psi jsou alergičtí na bleší sliny. Příznakem bývá svědění, zejména u paty ocasu, červená a zanícená kůže.
 
Potravinové alergie mohou také způsobit svědění kůže. Nejčastěji u uší a tlapek. Může být doprovázeno i gastrointestinálními symptomy.
 
Environmentální alergeny, jako je prach, pyl a plísně, mohou způsobit atopické alergické reakce nebo atopickou dermatitidu. Ve většině případů jsou tyto alergie sezónní, takže si můžete všimnout, že se Váš pes více drbe jen v určitých fázích roku. Stejně jako u potravinových alergií jsou nejčastěji postiženými oblastmi tlapky a uši (ale také zápěstí, kotníky, tlamy, podpaží, tříslo, kolem očí a mezi prsty).
Všechny kožní alergie představují riziko sekundární infekce.

Alergie na jídlo

Potravinové alergie mají za následek imunitní reakci, která se může pohybovat v rozmezí symptomů od kožních stavů (kopřivka, otok obličeje, svědění), gastrointestinální příznaky (zvracení nebo průjem) nebo kombinace obou. V některých vzácných případech se může vyskytnout závažná reakce vedoucí k anafylaxi - podobná alergii například na ořechy u lidí.

Akutní alergické reakce

Snad nejvíce alarmující ze všech typů alergií u psů je akutní alergická reakce. Psi, stejně jako lidé, mohou jít do anafylaktického šoku, pokud mají závažnou reakci na alergen. Bohužel to může být i smrtelné. Těmito reakcemi se rozumí například včelí žihadla anebo reakce na očkovací látku.
Je vždy důležité pozorně sledovat svého psa po podání jakékoli nové vakcíny, léku nebo potraviny. Anafylaktické reakce jsou naštěstí u psů vzácné.

Příznaky alergií u psů

Příznaky alergií u psů se mohou lišit v závislosti na příčině. Nejčastěji se však objevují tyto:
  • svědění                                                  
  • kopřivka
  • otoky
  • červená, zanícená kůže
  • průjem, zvracení
  • kýchání
  • výtok z očí
  • konstantní olizování

Diagnostika alergií u psů

Pokud je alergie pravděpodobná příčina, Váš pes podstoupí testování na alergie, aby se našel alergen, který způsobuje reakci. Potravinové alergie jsou často diagnostikovány za použití eliminační diety. Pokus spočívá v krmení psa novým (tj. Jedním) zdrojem proteinu a sacharidů po dobu 12 týdnů.
Mohlo by vás zajímat